Harmonogram czasu pracy – wrzesień

Po najgorętszym sezonie urlopowym nadchodzi wrzesień. Większość pracowników już wróciła lub za chwilę wróci z wakacji, więc ułożenie grafików na wrzesień nie powinno przysporzyć większych problemów. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

  • We wrześniu mamy 21 dni pracujących, więc pełnoetatowy pracownik musi przepracować 168 godzin, osoba zatrudniona na pół etatu 84 godziny. Pamiętaj: jeżeli zaplanujesz pracownikowi ilość  godzin mniejszą niż wynika to z jego umowy, jest to z Twojej strony błąd w planowaniu i jesteś zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia tak jakby pracownik przepracował pełną liczbę godzin przewidzianą dla wymiaru jego etatu!
  • Tworząc harmonogram czasu pracy, pamiętaj o 9 dniach wolnych, które należą się pracownikom. Jednak planując je, weź pod uwagę fakt, że 29 września to niedziela handlowa i wtedy będziesz potrzebować obsady w swoich sklepach. Zadbaj też o zwiększonym zapotrzebowaniu w sobotnich grafikach – klienci będą robić zakupy na weekend, więc zadbaj o ich sprawną obsługę.
  • Pamiętaj o zachowaniu doby pracowniczej – zgodnie z Kodeksem Pracy pracownik nie może rozpocząć pracy przed upływem 24 godzin od rozpoczęcia poprzedniej doby pracowniczej. Posługując się przykładem: jeżeli w poniedziałek zaczyna pracę o 10:00, we wtorek nie może zacząć wcześniej niż 10:00.
  • Każdemu pracownikowi przysługuje też nieprzerwany, 35-godzinny odpoczynek tygodniowy. W jego skład może chodzić czas wolny po dniu obecności w pracy. Przykład: pracownik zakończył pracę o 16:00 w sobotę, niedzielę ma wolną, a w poniedziałek pracuje od 6:00. Daje to 8 godzin odpoczynku w sobotę i 24 godziny w niedzielę i 6 godzin w poniedziałek co sumuje się na 38 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Pamiętaj jednak o tym, że taki odpoczynek należy pracownikowi zapewnić w każdym tygodniu liczonym od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a nie od poniedziałku do piątku (chyba że okres rozliczeniowy rozpoczyna się właśnie w poniedziałek). Takie uregulowanie odpoczynku tygodniowego nie oznacza jednak, że pracownik musi mieć zapewniony 35-godzinny odpoczynek w każdych kolejnych 7 dniach.

Wszystkie te regulacje zostały wpisane do Kodeksu Pracy, więc musisz o nich bezwzględnie pamiętać, w przeciwnym wypadku możesz ponieść poważne konsekwencje finansowe ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Układanie harmonogramu czasu pracy niewątpliwie jest zajęciem czasochłonnym, wymagającym wiele uwagi i ostrożności. Jeżeli chcesz, aby nasze oprogramowanie Cię w tym wyręczyło, skontaktuj się z nami i zapytaj o NetOrganizer, program który stworzy go za Ciebie!